Pierwsze półrocze funkcjonowania MdM okazało się mało korzystne dla dużych rodzin. Pary z dziećmi stanowiły zaledwie kilka procent wszystkich kredytobiorców, jacy starali się o preferencyjne kredyty na zakup pierwszego mieszkania.

To spore rozczarowanie dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, bo według założeń MdM miało służyć przede wszystkim rodzinom. Stąd pomysł wprowadzenia zmian, premiujących rodziny z co najmniej dwójką dzieci. Pierwsza zmiana dotyczy dopłat do większego metrażu. Nie będzie już tak, że nawet przy większym metrażu dotacja obejmie jedynie 50 m2, co powinno zachęcić do kupowania obszerniejszych nieruchomości. Podniesiona zostanie też dotacja, z 15 do 20 procent – zmiana ma obowiązywać od stycznia 2015 roku.

Rodziny z dziećmi zyskają też prawo do zaciągania kredytu na spółkę z innymi osobami, co ma poprawić zdolność kredytową. Współkredytobiorca nie musi być z beneficjentem MdM spokrewniony i nie musi też spełniać warunków programu – te dotyczyć będą jedynie „głównego” uczestnika programu. Rodziny z jednym dzieckiem na zmianach najprawdopodobniej nic nie skorzystają. W dalszym ciągu będą mieli prawo do 10-procentowej dopłaty, pozostałe warunki przystąpienia do programu pozostaną takie same, jak dla singli. Podwyższone mają też zostać limity cen mieszkań, bo w niektórych województwach brakuje nieruchomości odpowiadających kryteriom programu.