Prywatni właściciele mieszkań nie zawsze informują o tym fakcie urzędy skarbowe. To duże ryzyko, ponieważ dopuszczamy się wtedy ukrywania dochodów, a za to zawsze grożą bardzo wysokie kary.

Dlatego dla własnego spokoju lepiej zgłosić fakt podpisania umowy jak najszybciej i opłacać podatki zgodnie z przepisami. Przy najmie możemy wybrać jeden z trzech sposobów rozliczania. Mamy ryczałt w wysokości 8,5 procent, ogólną skalę podatkową (18 lub 32 procent) oraz podatek liniowy. Osoby prywatne korzystają najczęściej z ryczałtu, ale mogą też zdecydować się na skalę.

Zobacz również:

Ogólna skala dopuszczalna jest również w przypadku najmu w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorcom przysługuje także prawo do podatku liniowego. Osoby fizyczne mogą mieć problem z urzędem skarbowym, gdy wynajmują więcej niż jedno mieszkanie, bo urząd skarbowy może to potraktować jako działalność gospodarczą. Wtedy zaś nie za bardzo możemy korzystać z ryczałtu, co dla prywatnych osób jest najwygodniejszą formą płacenia podatku. Urzędy skarbowe często same mają problem z określeniem, czy dany najem powinien być traktowany jako działalność gospodarczą czy najem w charakterze osoby fizycznej. Dlatego lepiej wybierać takie formy rozliczania, które nie budzą żadnych wątpliwości, a w razie problemów warto poprosić urząd skarbowy o interpretację podatkową.