Ci, którzy oszczędzają w bankach, starają się znaleźć jak najlepsze lokaty, aby pomnażać swoje pieniądze. Dla różnych ludzi istotne będą różne cechy rachunków oszczędnościowych i przyciągną ich uwagę zupełnie odmienne oferty. Przyjrzyjmy się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze banku, któremu powierzymy nasz kapitał.

Oprocentowanie i terminy

Wiele osób największą wagę przykłada do wyszukania jak najwyżej oprocentowanej lokaty w wybranym przez siebie okresie czasu. Dla nich szczególnie pomocny okaże się ranking lokat, regularnie aktualizowany i dostępny w internecie. Podczas poszukiwania najlepszej lokaty należy szczególnie zwrócić uwagę na promocje, którymi banki wabią nowych klientów. Niektórzy korzystają tylko z tego typu ofert, przenosząc się do coraz to innych banków w pogoni za korzystnym oprocentowaniem.

Większość banków uznaje klienta za nowego, jeśli minął ponad rok od zamknięcia przez niego ostatniego konta w danej instytucji. Część bankierów oferuje wyższe oprocentowanie dla lokat zakładanych przez internet lub smartfon, albo dla nowych środków finansowych. Przy polowaniu na okazję warto skorzystać z wyszukiwarki lokat, która udostępnia linki do regulaminów opisujących konkretne promocje.

Wygoda korzystania i opłaty dodatkowe

Część klientów bierze pod uwagę wyłącznie lokaty dostępne w bankach, z których usług już korzystają, z uwagi na wygodę przy zakładaniu konta oszczędnościowego. Ci ludzie zwykle zakładają lub przedłużają lokaty podczas rutynowego korzystania z usług finansowych, na przykład podczas wypłacania pieniędzy lub opłat za mieszkanie. Najczęściej do oszczędzania zachęcają ich pracownicy bankowi lub broszurki, dostępne do przejrzenia podczas oczekiwania przy okienku.


 

Dla innych znaczącą kwestią są opłaty dodatkowe, związane na przykład z przelewami, wypłatą pieniędzy lub prowadzeniem konta. Ci klienci zwrócą uwagę przede wszystkim na ofertę własnego banku, w którym mają główne konto oszczędnościowo - rozliczeniowe. Przyciągną ich uwagę także banki, które oferują korzystne lokaty dla nowych klientów, ale nie wymagają zakładania konta rozliczeniowego, lub powiązane są z bezpłatnym kontem technicznym.

W zależności od priorytetów warto poszukać propozycji lokaty bankowej o dobrym oprocentowaniu, korzystnym okresie, wygodnej w użyciu i pozbawionej dodatkowych opłat manipulacyjnych. A może przy pomocy internetu i rankingów uda się znaleźć na rynku ofertę idealną, spełniającą wszystkie powyższe cechy?

Przed wyborem konkretnej oferty sprawdź ranking lokat na oszczednoscionline.pl i dowiedz się, które banki posiadają najlepsze depozyty.