Wprowadzona w 2012 roku ustawa deweloperska wprowadziła szereg zmian, które miały lepiej chronić interesy nabywców nowych mieszkań. Do takich kluczowych zmian zalicza się rachunek powierniczy, który deweloper musi założyć dla każdej nowej inwestycji.

Na rynku mieszkaniowym wciąż jednak znajdziemy mieszkania, które nie są tym warunkiem objęte. W Gdańsku rachunku powierniczego nie ma prawie do drugie mieszkanie, w Krakowie, Łodzi i Warszawie rachunkiem objęte jest około 67-70 procent lokali deweloperskich. Najlepszy wynik osiąga Wrocław – 80 procent. Dlaczego jednak nie sto procent, skoro przepisy są ważne już od ponad trzech lat? Ustawa obowiązuje od 2012 roku, lecz dotyczy jedynie inwestycji rozpoczynanych po tej dacie. A deweloperzy, wiedząc o ustawie, zgłaszali nowe projekty z wyprzedzeniem, byle tylko załapać się na stare przepisy.

Zobacz również:

Rozpoczęcie inwestycji nie oznacza samej budowy, wystarczy, że dopełniono wszystkich formalności, a fizyczne prace związane z budową można rozpocząć nawet po kilku latach. Dlatego właśnie część nowych lokali deweloperskich nie posiada rachunku powierniczego. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak szukać mieszkań, które ów rachunek posiadają, ponieważ pieniądze wpłacane za mieszkanie nie idą na konto dewelopera, ale są zarządzane przez bank, który wypłaca je firmie dopiero po zakończeniu całej inwestycji albo po poszczególnych etapach w przypadku rachunku otwartego.

 

Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 29515

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony albo przedsiębiorcom prowadzącym dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Ale kredyt hipoteczny jest też, po spełnieniu określonych… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 18477

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów hipotecznych twierdzą, że warto jest obecnie zdecydować się na trochę niekonwencjonalne rozwiązanie, a mianowicie pożyczyć pieniądze i jednocześnie zacząć je oszczędzać. Według… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 23250

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 24819

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj… Zobacz całość..

Mieszkania

wrzesień 26, 2016 1862

Wybór farby do wnętrz

Remontujesz? Dowiedz się jaką farbę wybrać. Lato oraz początek jesieni to doskonały czas na dokonywanie remontów. Raporty pokazują, że właśnie w tym okresie najchętniej remontujemy i odnawiamy swoje mieszkania. Najbardziej popularną czynnością wśród tych… Zobacz całość..
3464601709_f04ab531a7_b
maj 08, 2012 3772

Przed zakupem klienci oglądają średnio pięć mieszkań

Według statystyk, zanim nabywca zdecyduje się na transakcję, ogląda wcześniej średnio 4,3 mieszkania. Te dane dotyczą wyłącznie rynku wtórnego, zatem do wyliczeń nie brano pod uwagę mieszkań deweloperskich oglądanych przez tych samych klientów. W ostatnim… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1065

Ranking warszawskich dzielnic biurowych

Najemcy biur wcale nie szukają już lokali wyłącznie w ścisłym centrum. Gdy firmie zależy… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1021

Jak wyglądają luksusowe mieszkania?

Deweloperzy lubią dodawać prestiżu swoim inwestycjom, jednak mieszkania z wyższej półki… Zobacz całość..
Sie 08, 2013 4186

Mieszkania praga południe

Posiadać własne mieszkanie to cel prawie każdego z Polaków. To nie tylko górnolotne… Zobacz całość..
Sty 13, 2016 899

Rynek mieszkaniowy na przełomie roku

Koniec roku powinien być dla deweloperów równie udany, co poprzednie kwartały. Do zakupów… Zobacz całość..