Wprowadzona w 2012 roku ustawa deweloperska wprowadziła szereg zmian, które miały lepiej chronić interesy nabywców nowych mieszkań. Do takich kluczowych zmian zalicza się rachunek powierniczy, który deweloper musi założyć dla każdej nowej inwestycji.

Na rynku mieszkaniowym wciąż jednak znajdziemy mieszkania, które nie są tym warunkiem objęte. W Gdańsku rachunku powierniczego nie ma prawie do drugie mieszkanie, w Krakowie, Łodzi i Warszawie rachunkiem objęte jest około 67-70 procent lokali deweloperskich. Najlepszy wynik osiąga Wrocław – 80 procent. Dlaczego jednak nie sto procent, skoro przepisy są ważne już od ponad trzech lat? Ustawa obowiązuje od 2012 roku, lecz dotyczy jedynie inwestycji rozpoczynanych po tej dacie. A deweloperzy, wiedząc o ustawie, zgłaszali nowe projekty z wyprzedzeniem, byle tylko załapać się na stare przepisy.

Zobacz również:

Rozpoczęcie inwestycji nie oznacza samej budowy, wystarczy, że dopełniono wszystkich formalności, a fizyczne prace związane z budową można rozpocząć nawet po kilku latach. Dlatego właśnie część nowych lokali deweloperskich nie posiada rachunku powierniczego. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak szukać mieszkań, które ów rachunek posiadają, ponieważ pieniądze wpłacane za mieszkanie nie idą na konto dewelopera, ale są zarządzane przez bank, który wypłaca je firmie dopiero po zakończeniu całej inwestycji albo po poszczególnych etapach w przypadku rachunku otwartego.

 

Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 28919

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów hipotecznych twierdzą, że warto jest obecnie zdecydować się na trochę niekonwencjonalne rozwiązanie, a mianowicie pożyczyć pieniądze i jednocześnie zacząć je oszczędzać. Według… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 41643

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony albo przedsiębiorcom prowadzącym dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Ale kredyt hipoteczny jest też, po spełnieniu określonych… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 33822

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 36687

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj… Zobacz całość..

Mieszkania

listopad 11, 2015 1535

Jakiego mieszkania potrzebuje rodzina?

Rodzina ma bardzo odmienne potrzeby, dlatego tak trudno jest kupić mieszkanie dla kilku osób w różnym wieku. To tym trudniejsze, że zwykle stać nas na lokum niewielkie, z maksymalnie trzema pokojami. Rodzinie z jednym dzieckiem od biedy wystarczą dwa pokoje,… Zobacz całość..
luty 23, 2017 1520

Czy warto kupić mieszkanie prosto od dewelopera?

Wielu młodych ludzi decydując się na zakup własnego mieszkania bierze pod uwagę głównie cenę. Tymczasem istotnych elementów jest o wiele więcej. Na pewno lepszym rozwiązaniem są np. mieszkania na Mokotowie niż te na przedmieściach. Przynajmniej z punktu… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1377

Mieszkania w miastach akademickich podrożały

Każdego roku z początkiem jesieni mieszkania do wynajęcia zaczynają drożeć. To okres, gdy… Zobacz całość..
Sty 13, 2016 1395

Co piąte mieszkanie bez rachunku powierniczego

Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadziła ustawa deweloperska, jest obowiązek… Zobacz całość..
Wrz 23, 2016 2982

Następne śniadanie zjedz we własnym M − bądź smart i mieszkaj inteligentnie na Woli

Smart, czyli mądrze, sprytnie, praktycznie, świadomie, łatwo i wygodnie. Coraz więcej… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1192

Mieszkanie nowe czy używane?

Mieszkania używane są z reguły tańsze od nowych lokali. Ale niższa cena nie jest ich… Zobacz całość..