Wprowadzona w 2012 roku ustawa deweloperska wprowadziła szereg zmian, które miały lepiej chronić interesy nabywców nowych mieszkań. Do takich kluczowych zmian zalicza się rachunek powierniczy, który deweloper musi założyć dla każdej nowej inwestycji.

Na rynku mieszkaniowym wciąż jednak znajdziemy mieszkania, które nie są tym warunkiem objęte. W Gdańsku rachunku powierniczego nie ma prawie do drugie mieszkanie, w Krakowie, Łodzi i Warszawie rachunkiem objęte jest około 67-70 procent lokali deweloperskich. Najlepszy wynik osiąga Wrocław – 80 procent. Dlaczego jednak nie sto procent, skoro przepisy są ważne już od ponad trzech lat? Ustawa obowiązuje od 2012 roku, lecz dotyczy jedynie inwestycji rozpoczynanych po tej dacie. A deweloperzy, wiedząc o ustawie, zgłaszali nowe projekty z wyprzedzeniem, byle tylko załapać się na stare przepisy.

Zobacz również:

Rozpoczęcie inwestycji nie oznacza samej budowy, wystarczy, że dopełniono wszystkich formalności, a fizyczne prace związane z budową można rozpocząć nawet po kilku latach. Dlatego właśnie część nowych lokali deweloperskich nie posiada rachunku powierniczego. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak szukać mieszkań, które ów rachunek posiadają, ponieważ pieniądze wpłacane za mieszkanie nie idą na konto dewelopera, ale są zarządzane przez bank, który wypłaca je firmie dopiero po zakończeniu całej inwestycji albo po poszczególnych etapach w przypadku rachunku otwartego.

 

Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 26541

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj kredytu rzadko udzielany przez banki, ale oferuje on spłatę różnych zobowiązań finansowych. Jest przeznaczony dla osób, które mają trudności z jednoczesną spłatą rat wielu… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 20076

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów hipotecznych twierdzą, że warto jest obecnie zdecydować się na trochę niekonwencjonalne rozwiązanie, a mianowicie pożyczyć pieniądze i jednocześnie zacząć je oszczędzać. Według… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 24984

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 31421

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę… Zobacz całość..

Mieszkania

kwiecień 14, 2017 1156

Sprzedaż mieszkania – czy warto korzystać z agencji nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania wydaje się mało skomplikowaną czynnością, w praktyce jednak mnóstwo osób finalizuje swoją transakcję po wielu miesiącach czekania. Dzieje się tak dlatego, że na rynku jest bardzo dużo ofert i szybka, korzystna sprzedaż trafia się wyłącznie… Zobacz całość..
male_jest_tansze
marzec 20, 2011 19532

Małe jest tańsze

Chociaż światowy kryzys ekonomiczny zdaje się zmierzać ku końcowi, jego konsekwencje jeszcze długo będą nam się dawać we znaki. Wskutek wprowadzonych ostatnio obostrzeń kredytowych widać to wyraźnie także na rynku mieszkaniowym Banki wycofują się z pełnego… Zobacz całość..
Lis 14, 2016 1188

Kuchnie na wymiar Poznań

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Z tego względu jest dość… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1048

Mieszkania w miastach akademickich podrożały

Każdego roku z początkiem jesieni mieszkania do wynajęcia zaczynają drożeć. To okres, gdy… Zobacz całość..
Wrz 13, 2019 225

Kameralne osiedla mieszkaniowe

Polacy zdecydowanie bardziej wolą kameralne budynki od wielkich blokowisk. Małe osiedla… Zobacz całość..
Sty 14, 2016 8190

Nowoczesne osiedla zyskują na jakości

Pierwsze deweloperskie osiedla mieszkaniowe nie zachwycały swoją urodą. Nie licząc… Zobacz całość..