oferty_deweloperskieDuża liczba nowych mieszkań na rynku to sytuacja bardziej korzystna z punktu widzenia klientów. Nabywcy mają lepszy wybór, mogą też negocjować ceny proponowane przez deweloperów. Ale nawet dzięki takim możliwościom popyt na mieszkania ciągle spada, głównie z powodu coraz droższych i coraz trudniej dostępnych kredytów hipotecznych. Największe trudności w uzyskaniu kredytu zaczną się na początku przyszłego roku, dlatego końcówka 2011 oznacza pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym.

W sześciu największych miastach Polski na nowych właścicieli czeka 48 tysięcy mieszkań. Dominuje stolica, która w swojej ofercie ma prawie 19 tysięcy lokali na sprzedaż. Średnio cena za metr kwadratowy stołecznego mieszkania to 8 tys. zł/m2. Przy obecnym stanie kwartalnej sprzedaży nieruchomości można obliczyć, że wszystkie warszawskie mieszkania znalazłyby chętnych kupców w przeciągu półtora roku. W Krakowie, który ma na sprzedaż znacznie mniej, bo 8,5 tysiąca lokali, znalezienie nabywców zajęłoby jeszcze sześć tygodni więcej. Ponad siedem kwartałów trwałaby przy obecnym tempie zbytu sprzedaż 4,3 tys. mieszkań znajdujących się na terenie Poznania.

Ale większość deweloperów nie ma specjalnie dużych problemów ze znalezieniem nabywców na swoje mieszkania. To zasługa dopasowania rodzaju mieszkań do oczekiwań klientów. Oferta firm deweloperskich składa się bowiem przede wszystkim z mieszkań dwupokojowych o metrażu 39-56 m2 oraz z mieszkań trzypokojowych o stosunkowo małej powierzchni, nawet na poziomie 49 m2. Deweloperzy są także w stanie na życzenie klienta zmienić rozkład pokoi w danym mieszkaniu.

{jumi[*2]}

W pierwszym kwartale 2012 roku podaż mieszkań wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w kwietniu przyszłego roku ma wejść w życie tak zwana ustawa deweloperska, która będzie nakładała na deweloperów nowe obowiązki, między innymi konieczność zakładania rachunków powierniczych, na które będą wpłacane zaliczki klientów. Ustawa będzie obejmowała tylko te inwestycje, które rozpoczną się po ogłoszeniu przepisów, zatem większość deweloperów będzie zaczynać swoje projekty jeszcze w 2011 roku.

Na drodze do większego popytu stanie również trudność z uzyskaniem kredytu. W końcówce 2011 roku liczba przyznanych kredytów spadła o 4 procent i prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku 2012. Na ilość zaciąganych kredytów wpłynęło również zakończenie akcji „Rodzina na swoim”.


Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 18475

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów hipotecznych twierdzą, że warto jest obecnie zdecydować się na trochę niekonwencjonalne rozwiązanie, a mianowicie pożyczyć pieniądze i jednocześnie zacząć je oszczędzać. Według… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 29514

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony albo przedsiębiorcom prowadzącym dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Ale kredyt hipoteczny jest też, po spełnieniu określonych… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 24819

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 23250

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal… Zobacz całość..

Mieszkania

listopad 11, 2015 1153

Jakiego mieszkania potrzebuje rodzina?

Rodzina ma bardzo odmienne potrzeby, dlatego tak trudno jest kupić mieszkanie dla kilku osób w różnym wieku. To tym trudniejsze, że zwykle stać nas na lokum niewielkie, z maksymalnie trzema pokojami. Rodzinie z jednym dzieckiem od biedy wystarczą dwa pokoje,… Zobacz całość..
styczeń 13, 2016 6609

Niepłacący właściciel mieszkania

Mimo obowiązku wnoszenia opłat za mieszkanie, wielu lokatorów ma z tego tytułu zaległości względem wspólnoty mieszkaniowej. To spory kłopot, ponieważ niepłacenie czynszu czy zaliczek na fundusz remontowy działa na szkodę wszystkich lokatorów, a wspólnota może… Zobacz całość..
Cze 21, 2016 2082

Projektowanie wystroju mieszkania z pomocą architekta - dlaczego warto?

Wydawać by się mogło, że dzisiaj atrakcyjne urządzenie mieszkania to żaden problem. W… Zobacz całość..
Mar 20, 2011 17758

Czy ceny mieszkań wzrosną?

Na polskim rynku mieszkaniowym dominującym kryterium, jakim kierują się nabywcy, nadal… Zobacz całość..
Paź 09, 2014 1532

Od września najem będzie droższy

Wrześniowe podwyżki cen najmu to już standard na polskim rynku nieruchomości. To okres,… Zobacz całość..
Lut 23, 2017 1076

Czy warto kupić mieszkanie prosto od dewelopera?

Wielu młodych ludzi decydując się na zakup własnego mieszkania bierze pod uwagę głównie… Zobacz całość..