oferty_deweloperskieDuża liczba nowych mieszkań na rynku to sytuacja bardziej korzystna z punktu widzenia klientów. Nabywcy mają lepszy wybór, mogą też negocjować ceny proponowane przez deweloperów. Ale nawet dzięki takim możliwościom popyt na mieszkania ciągle spada, głównie z powodu coraz droższych i coraz trudniej dostępnych kredytów hipotecznych. Największe trudności w uzyskaniu kredytu zaczną się na początku przyszłego roku, dlatego końcówka 2011 oznacza pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym.

W sześciu największych miastach Polski na nowych właścicieli czeka 48 tysięcy mieszkań. Dominuje stolica, która w swojej ofercie ma prawie 19 tysięcy lokali na sprzedaż. Średnio cena za metr kwadratowy stołecznego mieszkania to 8 tys. zł/m2. Przy obecnym stanie kwartalnej sprzedaży nieruchomości można obliczyć, że wszystkie warszawskie mieszkania znalazłyby chętnych kupców w przeciągu półtora roku. W Krakowie, który ma na sprzedaż znacznie mniej, bo 8,5 tysiąca lokali, znalezienie nabywców zajęłoby jeszcze sześć tygodni więcej. Ponad siedem kwartałów trwałaby przy obecnym tempie zbytu sprzedaż 4,3 tys. mieszkań znajdujących się na terenie Poznania.

Ale większość deweloperów nie ma specjalnie dużych problemów ze znalezieniem nabywców na swoje mieszkania. To zasługa dopasowania rodzaju mieszkań do oczekiwań klientów. Oferta firm deweloperskich składa się bowiem przede wszystkim z mieszkań dwupokojowych o metrażu 39-56 m2 oraz z mieszkań trzypokojowych o stosunkowo małej powierzchni, nawet na poziomie 49 m2. Deweloperzy są także w stanie na życzenie klienta zmienić rozkład pokoi w danym mieszkaniu.

{jumi[*2]}

W pierwszym kwartale 2012 roku podaż mieszkań wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w kwietniu przyszłego roku ma wejść w życie tak zwana ustawa deweloperska, która będzie nakładała na deweloperów nowe obowiązki, między innymi konieczność zakładania rachunków powierniczych, na które będą wpłacane zaliczki klientów. Ustawa będzie obejmowała tylko te inwestycje, które rozpoczną się po ogłoszeniu przepisów, zatem większość deweloperów będzie zaczynać swoje projekty jeszcze w 2011 roku.

Na drodze do większego popytu stanie również trudność z uzyskaniem kredytu. W końcówce 2011 roku liczba przyznanych kredytów spadła o 4 procent i prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku 2012. Na ilość zaciąganych kredytów wpłynęło również zakończenie akcji „Rodzina na swoim”.


Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 33822

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal inwestują swoje pieniądze w budowę nieruchomości. Najbardziej popularne są niewielkie domy poza miastem. Żeby sfinansować budowę Polacy zazwyczaj zaciągają kredyty. Nie… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 41642

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony albo przedsiębiorcom prowadzącym dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Ale kredyt hipoteczny jest też, po spełnieniu określonych… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 28916

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 36685

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj… Zobacz całość..

Mieszkania

styczeń 15, 2016 1223

Jakie mieszkania wybierają rodziny?

Rodziny mają większe potrzeby mieszkaniowe, ale rzadko kiedy mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości o odpowiednio dużym metrażu. Popyt jest głównie na kompaktowe mieszkania – na niedużej przestrzeni znajduje się maksymalna liczba pomieszczeń. Lokali… Zobacz całość..
sierpień 08, 2013 4615

Mieszkania praga południe

Posiadać własne mieszkanie to cel prawie każdego z Polaków. To nie tylko górnolotne spojrzenia zazdrosnych znajomych ale w głównej mierze status spokojnego bytu i stabilizacji. Decyzja o zakupie mieszkania nie może zostać podjęta z dnia na dzień, a w… Zobacz całość..
Kwi 14, 2017 1510

Sprzedaż mieszkania – czy warto korzystać z agencji nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania wydaje się mało skomplikowaną czynnością, w praktyce jednak mnóstwo… Zobacz całość..
Cze 21, 2016 2595

Projektowanie wystroju mieszkania z pomocą architekta - dlaczego warto?

Wydawać by się mogło, że dzisiaj atrakcyjne urządzenie mieszkania to żaden problem. W… Zobacz całość..
Sty 14, 2016 1435

Wysoka sprzedaż również w wakacje

Zakończone właśnie wakacje okazały się niemal tak samo produktywne dla branży… Zobacz całość..
Sty 13, 2016 1349

Czym grozi brak opłat za mieszkanie?

Zaleganie z opłatami za mieszkanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Bez względu na… Zobacz całość..