oferty_deweloperskieDuża liczba nowych mieszkań na rynku to sytuacja bardziej korzystna z punktu widzenia klientów. Nabywcy mają lepszy wybór, mogą też negocjować ceny proponowane przez deweloperów. Ale nawet dzięki takim możliwościom popyt na mieszkania ciągle spada, głównie z powodu coraz droższych i coraz trudniej dostępnych kredytów hipotecznych. Największe trudności w uzyskaniu kredytu zaczną się na początku przyszłego roku, dlatego końcówka 2011 oznacza pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym.

W sześciu największych miastach Polski na nowych właścicieli czeka 48 tysięcy mieszkań. Dominuje stolica, która w swojej ofercie ma prawie 19 tysięcy lokali na sprzedaż. Średnio cena za metr kwadratowy stołecznego mieszkania to 8 tys. zł/m2. Przy obecnym stanie kwartalnej sprzedaży nieruchomości można obliczyć, że wszystkie warszawskie mieszkania znalazłyby chętnych kupców w przeciągu półtora roku. W Krakowie, który ma na sprzedaż znacznie mniej, bo 8,5 tysiąca lokali, znalezienie nabywców zajęłoby jeszcze sześć tygodni więcej. Ponad siedem kwartałów trwałaby przy obecnym tempie zbytu sprzedaż 4,3 tys. mieszkań znajdujących się na terenie Poznania.

Ale większość deweloperów nie ma specjalnie dużych problemów ze znalezieniem nabywców na swoje mieszkania. To zasługa dopasowania rodzaju mieszkań do oczekiwań klientów. Oferta firm deweloperskich składa się bowiem przede wszystkim z mieszkań dwupokojowych o metrażu 39-56 m2 oraz z mieszkań trzypokojowych o stosunkowo małej powierzchni, nawet na poziomie 49 m2. Deweloperzy są także w stanie na życzenie klienta zmienić rozkład pokoi w danym mieszkaniu.

{jumi[*2]}

W pierwszym kwartale 2012 roku podaż mieszkań wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w kwietniu przyszłego roku ma wejść w życie tak zwana ustawa deweloperska, która będzie nakładała na deweloperów nowe obowiązki, między innymi konieczność zakładania rachunków powierniczych, na które będą wpłacane zaliczki klientów. Ustawa będzie obejmowała tylko te inwestycje, które rozpoczną się po ogłoszeniu przepisów, zatem większość deweloperów będzie zaczynać swoje projekty jeszcze w 2011 roku.

Na drodze do większego popytu stanie również trudność z uzyskaniem kredytu. W końcówce 2011 roku liczba przyznanych kredytów spadła o 4 procent i prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku 2012. Na ilość zaciąganych kredytów wpłynęło również zakończenie akcji „Rodzina na swoim”.


Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 23849

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony albo przedsiębiorcom prowadzącym dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Ale kredyt hipoteczny jest też, po spełnieniu określonych… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 19092

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal inwestują swoje pieniądze w budowę nieruchomości. Najbardziej popularne są niewielkie domy poza miastem. Żeby sfinansować budowę Polacy zazwyczaj zaciągają kredyty. Nie… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 20127

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 14380

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów… Zobacz całość..

Mieszkania

styczeń 15, 2016 4423

Wrzesień przyniósł podwyżkę czynszów

Popyt na mieszkania do wynajęcia okazał się w tym roku trochę niższy. To wina spadającej demografii – młodych ludzi jest coraz mniej, a to właśnie oni szukają lokali na rynku najmu. Udało się jednak po raz kolejny podnieść stawki czynszów, choć tym razem były… Zobacz całość..
styczeń 15, 2016 5392

Gdzie warszawscy studenci mieszkają najchętniej?

Dla studentów głównym kryterium wyboru mieszkania jest czynsz, ale zawsze biorą oni wtedy pod uwagę lokalizację nieruchomości. Im więcej muszą zapłacić, tym bliżej chcą mieć na uczelnię. Dla niektórych dogodna lokalizacja jest tak ważna, iż wolą oni mieszkać… Zobacz całość..
Mar 11, 2016 1247

Chcesz kupić mieszkanie? Poradź się dewelopera!

Podczas poszukiwań nowego lokum, możemy zdecydować się na nowe lub używane mieszkanie.… Zobacz całość..
Sty 16, 2012 4426

Mieszkania w ofercie First Minute

Oferta First Minute, znana do tej pory przede wszystkim z biur podróży, zaczyna także… Zobacz całość..
Lut 23, 2012 3443

Nowa moda na rynku nieruchomości

Ciężko jest znaleźć mieszkanie, które będzie się mieścić w atrakcyjnej lokalizacji, a… Zobacz całość..
Gru 03, 2012 3936

Dom lub mieszkanie

Takie pytanie stawiamy sobie często, gdy chcemy kupić idealne miejsce do zamieszkania.… Zobacz całość..