oferty_deweloperskieDuża liczba nowych mieszkań na rynku to sytuacja bardziej korzystna z punktu widzenia klientów. Nabywcy mają lepszy wybór, mogą też negocjować ceny proponowane przez deweloperów. Ale nawet dzięki takim możliwościom popyt na mieszkania ciągle spada, głównie z powodu coraz droższych i coraz trudniej dostępnych kredytów hipotecznych. Największe trudności w uzyskaniu kredytu zaczną się na początku przyszłego roku, dlatego końcówka 2011 oznacza pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym.

W sześciu największych miastach Polski na nowych właścicieli czeka 48 tysięcy mieszkań. Dominuje stolica, która w swojej ofercie ma prawie 19 tysięcy lokali na sprzedaż. Średnio cena za metr kwadratowy stołecznego mieszkania to 8 tys. zł/m2. Przy obecnym stanie kwartalnej sprzedaży nieruchomości można obliczyć, że wszystkie warszawskie mieszkania znalazłyby chętnych kupców w przeciągu półtora roku. W Krakowie, który ma na sprzedaż znacznie mniej, bo 8,5 tysiąca lokali, znalezienie nabywców zajęłoby jeszcze sześć tygodni więcej. Ponad siedem kwartałów trwałaby przy obecnym tempie zbytu sprzedaż 4,3 tys. mieszkań znajdujących się na terenie Poznania.

Ale większość deweloperów nie ma specjalnie dużych problemów ze znalezieniem nabywców na swoje mieszkania. To zasługa dopasowania rodzaju mieszkań do oczekiwań klientów. Oferta firm deweloperskich składa się bowiem przede wszystkim z mieszkań dwupokojowych o metrażu 39-56 m2 oraz z mieszkań trzypokojowych o stosunkowo małej powierzchni, nawet na poziomie 49 m2. Deweloperzy są także w stanie na życzenie klienta zmienić rozkład pokoi w danym mieszkaniu.

{jumi[*2]}

W pierwszym kwartale 2012 roku podaż mieszkań wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w kwietniu przyszłego roku ma wejść w życie tak zwana ustawa deweloperska, która będzie nakładała na deweloperów nowe obowiązki, między innymi konieczność zakładania rachunków powierniczych, na które będą wpłacane zaliczki klientów. Ustawa będzie obejmowała tylko te inwestycje, które rozpoczną się po ogłoszeniu przepisów, zatem większość deweloperów będzie zaczynać swoje projekty jeszcze w 2011 roku.

Na drodze do większego popytu stanie również trudność z uzyskaniem kredytu. W końcówce 2011 roku liczba przyznanych kredytów spadła o 4 procent i prawdopodobnie ten trend utrzyma się w roku 2012. Na ilość zaciąganych kredytów wpłynęło również zakończenie akcji „Rodzina na swoim”.


Domy

Default Image
lipiec 04, 2011 20076

Pożyczać i oszczędzać jednocześnie

Wielu ekspertów, którzy na bieżąco śledzą poczynania banków w kwestii kredytów hipotecznych twierdzą, że warto jest obecnie zdecydować się na trochę niekonwencjonalne rozwiązanie, a mianowicie pożyczyć pieniądze i jednocześnie zacząć je oszczędzać. Według… Zobacz całość..
Default Image
lipiec 04, 2011 26541

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym rozwiązaniem finansowym jest kredyt konsolidacyjny. Co prawda jest to rodzaj kredytu rzadko udzielany przez banki, ale oferuje on spłatę różnych zobowiązań finansowych. Jest przeznaczony dla osób, które mają trudności z jednoczesną spłatą rat wielu… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 24984

Jaki kredyt na zakup nieruchomości?

Mimo kryzysu finansowego i stale wzrastających cen materiałów budowlanych Polacy nadal… Zobacz całość..
Lip 04, 2011 31420

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny najłatwiej i najpewniej będzie zaciągnąć osobom, które posiadają umowę… Zobacz całość..

Mieszkania

styczeń 15, 2016 1090

Jak wyglądają luksusowe mieszkania?

Deweloperzy lubią dodawać prestiżu swoim inwestycjom, jednak mieszkania z wyższej półki będzie można zaliczyć do tej kategorii dopiero wtedy, gdy lokal spełni określone kryteria. Apartament musi być nie tylko wykończony według najwyższych standardów, musi też… Zobacz całość..
styczeń 13, 2016 7558

Czym skutkuje niepłacenie czynszu?

Członkowie wspólnot mieszkaniowych muszą co miesiąc płacić swojemu zarządcy czynsz. Ustawowo opłata zaliczki musi się dokonywać w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca, często jednak się zdarza, że lokatorzy nie płacą czynszu na czas bądź w ogóle… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 1048

Mieszkania w miastach akademickich podrożały

Każdego roku z początkiem jesieni mieszkania do wynajęcia zaczynają drożeć. To okres, gdy… Zobacz całość..
Sty 15, 2016 878

Mieszkanie nowe czy używane?

Mieszkania używane są z reguły tańsze od nowych lokali. Ale niższa cena nie jest ich… Zobacz całość..
Cze 21, 2016 2182

Projektowanie wystroju mieszkania z pomocą architekta - dlaczego warto?

Wydawać by się mogło, że dzisiaj atrakcyjne urządzenie mieszkania to żaden problem. W… Zobacz całość..
Gru 19, 2016 1406

Mieszkania na Żyrardowie

Żyrardów to niewątpliwie jedna z najbardziej atrakcyjnych mieszkaniowo dzielnic Warszawy.… Zobacz całość..