Rodziny czekają na zmiany w MdM

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Mieszkanie dla Młodych skierowane jest do wszystkich kredytobiorców przed 35 rokiem, jednak rząd liczył głównie na to, że po dopłaty zgłoszą się rodziny z dziećmi. Co więcej, MdM miał zachęcać do rodzenia kolejnych dzieci, ponieważ wysokość dotacji zależy od liczby posiadanych dzieci.

Rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany i w pierwszych miesiącach MdM wnioski o dopłatę składały głównie osoby bezdzietne, rodzin wielodzietnych zgłosiło się zaledwie 17. Zmiany w ustawie o MdM mają na nowo zachęcić potencjalnych kredytobiorców ofertą BGK. Dopłaty będą jeszcze wyższe, ale tylko dla klientów z potomstwem. Dopłata obejmie cały metraż zakupionego mieszkania, a nie tylko 50 m2 (dopuszczalna jest powierzchnia maksymalnie 75 m2).

To przełoży się na wyższą kwotę dopłaty, która może dodatkowo podnieść się o pięć procent, jeśli na świat przyjdzie kolejne dziecko, już w trakcie spłaty zaciągniętego zadłużenia. Rodzina mieszkająca w Warszawie może tym samym liczyć na ponad sto tysięcy złotych dopłaty. W pozostałych miejscowościach będzie to oczywiście kwota niższa, ale udział procentowy pozostanie ten sam – blisko jedną trzecią kosztów związanych z zakupem mieszkania pokryje BGK, czyli budżet państwa. Rodzina wielodzietna może też zdecydować się na zakup domu jednorodzinnego. Dom także musi być od dewelopera, w ustalonej limitami cenie, a jego powierzchnia mieszkalna nie może przekroczyć 105 m2.