Przybywa chętnych na kredyty mieszkaniowe

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

W drugim kwartale banki udzieliły w sumie 46,5 tys. nowych kredytów hipotecznych. To najlepszy wynik od ponad dwóch lat. Jest on efektem utrzymujących się niskich stóp procentowych, stabilnej gospodarki i zmian w programie MdM.

Najwięcej nowych kredytów zaciągnięto w dziewięciu głównych miastach Polski – odpowiadają one za blisko 70 procent wartości wszystkich hipotek. Największy udział w rynku ma Warszawa, gdzie podpisano ponad jedną trzecią wszystkich umów kredytowych. Nic w tym zaskakującego, w końcu Warszawa jest największym krajowym rynkiem i posiada największą liczbę mieszkańców. Klientów nie odstraszają nawet wysokie ceny – metr kwadratowy kosztuje tutaj około 7350 złotych.

Zobacz również:

Średnio za stołeczne mieszkanie płaci się ponad 400 tysięcy złotych, prawie o sto procent więcej, niż w mniejszych ośrodkach. W puli tegorocznych kredytów hipotecznych coraz większą rolę odgrywa program MdM, ale prawdziwe ożywienie spodziewane jest pod koniec roku, gdy zaczną już obowiązywać zmiany w wysokościach dopłat. MdM dopuszczać będzie też zakup lokali używanych, co z pewnością jeszcze bardziej podkręci sprzedaż nieruchomości. Rosnąca sprzedaż w ostatnim kwartale wynikać będzie również z kolejnej podwyżki wkładu własnego – od stycznia trzeba będzie posiadać 15 procent wartości mieszkania, a nie 10 jak w tym roku.