Zaciągamy więcej kredytów hipotecznych

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

W drugim kwartale zaciągnięto najwięcej kredytów od ponad dwóch lat. Łącznie nowych zobowiązań hipotecznych było w tym okresie 46,5 tysięcy. Aktywność kredytobiorców najbardziej widoczna była w dużych miastach, na które przypadło prawie 70 procent wartości wszystkich kredytów na mieszkanie.

Wyraźnie zwiększył się udział Warszawy – dwa lata temu 26 procent wszystkich kredytów przypadało na stolicę, teraz to już ponad 37 procent. W Warszawie najwyższe są także ceny mieszkań. Średnia stawka na stołecznym rynku to 7,3 tysiąca złotych za metr kwadratowy, a przeciętna wartość kredytu to 406 tysięcy zł. Dobra sprzedaż jest także zasługą programu MdM. W drugim kwartale było wyraźnie więcej wniosków niż przed rokiem, ale prawdziwego ożywienia w dopłatach można się spodziewać dopiero jesienią, gdy zaczną obowiązywać nowe zasady.

Zobacz również:

Dopłaty będą od września wyższe, będzie też można nabywać mieszkania na rynku wtórnym, a nie tylko pierwotnym. Kupujących mieszkania zachęcają w dalszym ciągu niskie stopy procentowe, dzięki którym raty są znacznie niższe. Pamiętać też trzeba o rekomendacji KNF. Od 2014 roku przy kredycie hipotecznym wymagany jest wkład własny. Najpierw był on w wysokości 5 procent, w tym roku potrzebujemy już dziesięciu procent wartości zadłużenia. Od stycznia wysokość wkładu własnego powiększy się o kolejne pięć procent, więc sporo osób będzie chciało się załapać na jeszcze tegoroczne zasady.