Będzie łatwiej o dopłaty MdM

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Od 1 września obowiązują nowe zasady funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych. Zmiany te były bardzo oczekiwane, ponieważ do tej pory wiele osób było zwyczajnie wykluczonych z pomocy rządowej. Głównym powodem niskiego zainteresowania MdM było ograniczenie wyboru mieszkania do lokali deweloperskich.

Do mieszkania używanego dopłaty nie obowiązywały, co w małych miejscowościach oznaczało niemal zerową dostępność programu. Deweloperzy skupiają się bowiem na głównych aglomeracjach i tam wybór mieszkań na rynku pierwotnym jest spory. Jednak im mniejszy ośrodek, tym większa przewaga rynku wtórnego. Skoro jednak nie można było z niego korzystać, to i wnioskodawców było niewielu.

Zobacz również:

Teraz ograniczeń nie ma, beneficjenci sami decydują, czy wolą lokal nowy czy używany, ważne jedynie, by jego cena mieściła się w limitach. Owe limity to kolejny problem dla kupujących, bo w niektórych miastach górna granica ceny kompletnie nie pokrywa się z realnymi stawkami. Jednak zasady wyliczania limitów pozostały bez zmian, więc tam, gdzie dostępność nowych mieszkań była na niskim poziomie, sytuacja uległa tylko nieznacznej poprawie. Na plus zaliczyć można też podwyżkę dopłat. Single i pary bez dzieci w dalszym ciągu otrzymują dziesięć procent, ale rodzinom wielodzietnym przysługuje już 30 procent dopłaty, dodatkowo dopłata dotyczy 65 metrów kwadratowych mieszkania – pozostali beneficjenci otrzymują dofinansowanie do 50 m2.