Program MdM w stolicy

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Udział Warszawy w programie MdM jest bardzo duży, ale jedynie dlatego, że to wielki rynek, gdzie dochodzi do ogromnej w skali kraju liczby transakcji. Biorąc pod uwagę tylko stolicę, to rozwój programu dopłat wcale nie prezentuje się już tak dobrze.

Z pewnością beneficjentów mogłoby być więcej, gdyby nie surowe limity cenowe, które w ogóle nie odpowiadają faktycznej sytuacji rynkowej. Średnia cena jednostkowa mieszkania w Warszawie to około 7,9 tysiąca złotych. Natomiast limit cenowy wynosi zaledwie 6,6 tysiąca zł za m2. Takie stawki są tylko na obrzeżach miasta, głównie na Białołęce, gdzie deweloperzy budują wiele nowych mieszkań. Poza Białołęką raczej nie ma co szukać ciekawych ofert. Nowe zasady obowiązujące od września nieznacznie mogą poprawić sytuację stołecznych nabywców, bo nie trzeba się już ograniczać wyłącznie do lokali deweloperskich.

Zobacz również:

Problem jednak w tym, że dla rynku wtórnego limity są jeszcze niższe, a używane mieszkania w stolicy wcale nie są dużo tańsze od tych nowych. Prawdopodobnie więc ogólna podaż mieszkań kwalifikujących się do dopłat powiększy się może o kilka procent, nie więcej. Można wprawdzie liczyć na niewielkie przeceny, jednak na rynku wtórnym takie zjawisko to rzadkość, bo prywatni właściciele nieruchomości nie są tak skorzy do oferowania rabatów co deweloperzy. Nie wiadomo zatem, jak na te zmiany w MdM zareaguje stołeczny rynek, choć bez wątpienia liczba wniosków powinna wzrosnąć.