W lipcu niższa liczba wniosków o dopłaty

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Już w czerwcu dało się zauważyć, że zainteresowanie MdM lekko spada, w lipcu liczba potencjalnych klientów znowu się obniżyła. Od początku programu, czyli od stycznia 2014r., do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiło ponad dziewięć tysięcy wniosków.

Ponad siedem tysięcy wniosków dotyczy mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania jeszcze w tym roku, pozostałe dopłaty (około 43 mln zł) to środki zarezerwowane już na przyszły rok. Kredyty zaciągnięte w ramach MdM są warte w sumie 1,37 miliarda złotych, jednak wartość kredytowanych nieruchomości sięga 1,74 mld zł. W lipcu ponad dwie trzecie mieszkań kupionych z dopłatą to lokale ukończone w tym roku, ale ich odsetek w kolejnych miesiącach będzie spadać.

Program zakłada limity dla cen i metraży mieszkań, co znacząco ogranicza wybór nieruchomości. Średnio za metr mieszkania z dopłatą płaci się 4290 złotych, za m2 domu – 3622 zł. Mieszkania w ramach MdM rzadko kiedy są tak duże, jak zezwala na to limit – przeciętny metraż nie przekracza 54 m2, a więc o prawie 20 m2 mniejsze niż dopuszczają przepisy ustawy o MdM. W lipcu zaciągnięcie preferencyjnego kredytu było możliwe w 12 bankach, które podpisały umowę z BGK. Najwięcej kredytów z dopłatą zaciągnięto w Warszawie, chociaż bardziej ze względu na wielkość rynku, niż na dostępność mieszkań odpowiadających kryteriom programu. Wśród województw, na pierwszym miejscu jest pomorskie, z liczbą 1639 wniosków, drugie miejsce zajmuje mazowieckie – 1552 wnioski.