Prognozy na rynkach finansowych

Opublikowano w Kredyty i pożyczki

Prezesi banków uważają z kolei, że po dobrym 2011 roku można się spodziewać kolejnych udanych 12 miesięcy. Niektóre banki spodziewają się nawet dwucyfrowego wzrostu dynamiki kredytów hipotecznych, mimo że wiele analiz pokazuje, iż w bieżącym roku rynek kredytów hipotecznych będzie się borykał z regresem.

Deweloperzy notowani na giełdzie mogą się pochwalić coraz lepszymi wynikami, a branżowy indeks WIG-DEWELOPERZY poprawił się od grudnia o 20 procent. Z analizy rynku nieruchomości widać też, że może dojść do przesilenia koniunktury i tendencja spadkowa zostanie zastąpiona długoterminowymi wzrostami. Z drugiej strony jednak sytuacja w firmach deweloperskich nie wygląda różowo: mówi się o obniżkach płac, redukcji zatrudnienia i coraz mniejszym popycie na nowe mieszkania. Deweloperzy starają się też rozpocząć przed kwietniem jak największą liczbę nowych inwestycji, tak by uniknąć zaleceń ustawy deweloperskiej. Coraz niższe ceny mieszkań i nowe zasady realizowania inwestycji deweloperskich mają według wielu prognoz poważnie zaszkodzić całej branży na wiele miesięcy.

Szczęśliwie dla niektórych złotówka w ostatnim okresie umocniła się na tyle, że przewiduje się ponowny wzrost zainteresowania polską walutą i polskim rynkiem przez zagranicznych inwestorów. Gdyby spadło ryzyko związane z ponownym osłabieniem się złotówki, przełożyłoby się to na lepszą sytuację banków oraz oczywiście kredytobiorców, którzy znowu mogliby płacić niższe raty kredytów walutowych.