Deweloperzy sprzedają, ale nie zarabiają

Opublikowano w Finanse

Po chudych latach deweloperzy mogą się wreszcie cieszyć stale rosnącą sprzedażą swoich mieszkań. Ale gdy weźmie się do ręki raporty finansowe, zyski spółek deweloperskich nie odzwierciedlają aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Jedynym wyraźnym plusem jest brak strat finansowych, ale to z pewnością za mało, by mówić o fantastycznej kondycji deweloperskich potentatów. Pierwszą trójkę największych deweloperów notowanych na giełdzie otwiera LC Corp. Jego zysk za pierwsze półrocze był najwyższy, a przy tym udało się tą wartość znacząco poprawić w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku. Dwie pozostałe spółki już tak dobrze sobie nie poradziły. Robyg oraz Atal odnotowały zysk netto niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zobacz również:

Strata Atalu wyniosła aż 66 procent, jednak pamiętać trzeba, że w 2014 r. firma zarobiła na czysto ponad 49 milionów złotych, zatem obecny wynik nie jest jeszcze powodem do poważnych obaw. Czwartą na liście największych spółek jest firma Dom Development, która również nie może się pochwalić dobrym zyskiem za pierwsze półrocze. To niezbyt dobra wiadomość dla akcjonariuszy, bo Dom Development zawsze przeznacza cały zarobek na dywidendy.