Zysk z wynajmu stale rośnie

Opublikowano w Finanse

Rentowność z tytułu najmu mieszkania wynosi obecnie około 4,61 procent netto i jest to najlepszy wskaźnik od wiosny 2010 roku. Ale w niektórych miastach na wynajmowaniu nieruchomości da się zarobić jeszcze więcej.

Liderem zestawienia jest w tej chwili Gdańsk, gdzie stopa zwrotu wynosi 5,67 procent. Oczywiście, takie zyski osiągają wyłącznie ci inwestorzy, którzy zakupili mieszkanie odpowiadające potrzebom lokatorów. Najwięcej szans na dobry zarobek mają osoby inwestujące w nieruchomości na największych krajowych rynkach. Najważniejszym rynkiem jest Warszawa, gdzie najem wiąże się ze stosunkowo małym ryzykiem finansowym.

Zobacz również:

Jest to bowiem miasto, do którego co roku przyjeżdżają tysiące studentów oraz osoby szukające pracy. Zysk z najmu jest jednak zróżnicowany, bo nie w każdej stołecznej dzielnicy da się wyegzekwować satysfakcjonujący czynsz. Inwestycja w warszawskie mieszkanie jest najbardziej kosztowna – przeciętnie trzeba wydać 7400 złotych za m2, ale najlepsze lokale kosztują ponad 10 tys. zł za m2. Mniej wydamy na mieszkanie w Gdańsku – około 5195 zł za m2, ale nie przekłada się to wcale na niższą rentowność. W gruncie rzeczy najdroższe lokale wcale nie zapewniają bardzo wysokich zysków, bo zależność pomiędzy ceną mieszkania a wysokością czynszu jest tu niezbyt korzystna. Warto inwestować przede wszystkim w lokale niezbyt duże, zlokalizowane nie w ścisłym centrum, ale jego bliskim sąsiedztwie.