Tani telewizor UHD – ile kosztują najtańsze modele i co oferują?

Opublikowano w Finanse

Najtańsze telewizory z technologią UHD, czyli Ultra High Definition kosztują obecnie nawet mniej niż 2 000 złotych. Do wyboru mamy szeroką gamę modeli, które dostępne są w sklepach internetowych i stacjonarnych. Co otrzymujemy w tak niskiej cenie?

Chociaż nadal telewizory w technologii Full HD sprzedają się bardzo dobrze, to jednak sklepy notują coraz większe zainteresowanie modelami Ultra HD, które oferują cztery razy wyższą rozdzielczość, dlatego ich obraz jest znacznie bardziej szczegółowy i realistyczny. 4K nie jest nowym standardem, ponieważ jest w użyciu już od kilku lat, ale dopiero w ostatnim czasie ceny poszły w dół. Wobec tego tani telewizor UHD nie jest już niczym dziwnym.

Technologia 4K Ultra HD pozwala na wyświetlanie 4096 x 3112 pikseli w proporcjach panoramicznych 4:3 lub też 3840 x 2160 pikseli. Najczęściej spotykamy się z tą drugą rozdzielczością. Najmniejsze ekrany, które możemy znaleźć w tej rozdzielczości, mają od 40 cali, ale warto wskazać, że lepsze efekty uzyskamy przy większych wymiarach ekranów – od 48 cali.

Tanie telewizory UHD za około 1 500 – 1 800 złotych to przede wszystkim te w wielkości poniżej 50 cali. Gdy chcemy zdecydować się na taki model, pamiętajmy jednak o tym, że sama wielkość ekranu i liczba pikseli to nie wszystko. Duże znaczenie ma też częstotliwość odświeżania podana w Hz. Odnosi się ona do tego, jak często dochodzi do aktualizacji obrazów pojawiających się na ekranie. Generalnie, im większa wartość Hz, tym lepiej, ale producenci stosują też różne technologie pozwalające na uzyskanie lepszej jakości obrazu przy niskim odświeżaniu.

Gdy chcemy korzystać z telewizora nie tylko do oglądania programów z dekodera czy anteny, sprawdźmy też jego możliwości w łączeniu się z internetem. Wtedy będziemy mogli korzystać z transmisji strumieniowej przez internet, na przykład w coraz popularniejszym serwisie Netflix, oglądać filmy na Youtube, gdzie także dostępne są one w 4K. Oczywiście, tani telewizor UHD może posłużyć nam również jako ekran do grania w gry komputerowe w 4K na konsolach.