Tania ropa zachęca do inwestycji w nieruchomości

Opublikowano w Finanse

Analizy bankowe pokazują, że niskie ceny nieruchomości są w niemałym stopniu uzależnione od aktualnej ceny ropy. Badania finansowe pokazują, że gdy ropa tanieje, spada także popyt na domy i mieszkania w krajach zajmujących się eksportem surowców na dużą skalę.

Niższe ceny ropy często oznaczają bowiem kłopoty w branży, a jeśli tak jest, to pracownicy gorzej zarabiają i są mniej pewni swojego zatrudnienia, więc wolą się wstrzymać z tak poważnym zakupem jak nabycie mieszkania. również kursy walut państw wydobywających ropę zależą od ceny surowca na międzynarodowych rynkach. Rosyjski rubel mocno odczuł problemy ze sprzedażą surowców i bardzo potaniał względem innych walut.

Zobacz również:

Także polskiej złotówki. Zakup mieszkania w Rosji jest dla polskiego inwestora dzisiaj dużo bardziej opłacalny. Za lokum warte 10 milionów rubli wystarczy teraz zapłacić 550 tysięcy złotych, ale rok temu potrzebne było na to samo mieszkanie ponad 850 tysięcy złotych. W tym samym czasie waluty innych eksporterów ropy uległy umocnieniu. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na przykład w Stanach Zjednoczonych dzisiaj potrzebują na ten cel większej gotówki – przez mocniejszego dolara trzeba za mieszkanie lub dom zapłacić około 15 procent więcej. Straty inwestorom przyniosły też zakupy na hiszpańskim rynku nieruchomości. Od 2007 roku nieruchomości w tym kraju zaczęły mocno tanieć i do dzisiaj nie odzyskały swojej początkowej wartości.